Naujienos

„Lėlės“ teatre įvyko vasarinis siurrealistinis tikrovės tyrimas

08 09 2021


Eskizas Lizdas. Nuotr. aut. I. Precas

Rugpjūčio 29 d. Vilniaus teatro „Lėlė“ erdvėse įvyko finalinis šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorijos „SurReality Check“ renginys: publikos ir komisijos vertinimui buvo pristatyti trys jaunųjų teatro kūrėjų eskizai. Šiuos darbus menininkų komandos kūrė visą vasarą vykusių intensyvių edukacinių ir kūrybinių dirbtuvių metu. 

Renginys prasidėjo Lino Jurkšto režisuotu interaktyviu spektakliu-paskaita „V.ok!“, ironiškai pasakojančia apie labiausiai nykstančią Lietuvos pramonės sritį – vagystę. Po trumpos pertraukos Palėpės salėje žiūrovų dėmesį kaustė vizuali, absurdo elementų kupina rozečių, elektros laidų bei Krylovo pasakėčių sintezė „Lizdas“ (režisierius Motiejus Ivanauskas). Trečiasis pristatytas eskizas „Waste“ – tamsus ir hipnotizuojantis idėjos autorių Arvydo Šaučiūno ir Skaistės Grašytės pasirodymas, siūlantis žiūrovui pamąstyti apie užterštumą ir savo vaidmenį ekologijos kontekste.

Renginį užbaigė laboratorijos konkursinėje programoje nedalyvavęs, tačiau ne mažiau įtraukiantis šiuolaikinio šokio kūrėjos, „Lėlės“ teatro aktorės Sigitos Mikalauskaitės sukurtas šokio video spektaklis „Floating Heart – for Orlando“.

Po renginio vykusioje diskusijoje laboratorijos dalyviai, organizatoriai ir svečiai svarstė apie meninio ir mokslinio eksperimento sąsajas, laboratorijos sąvoką teatro kontekste, dalijosi patirtimis, sunkumais, kilusiais kūrybinio proceso metu, diskutavo apie kūrybinės laboratorijos, kaip reiškinio prasmę, nepriklausomų menininkų ir „Lėlės“ teatro bendradarbiavimo naudą. Taip pat diskusijos metu buvo kalbama apie laboratorijos, eksperimentinio teatro tęstinumą, tolesnes tokio pobūdžio renginių ir kūrybinių dirbtuvių perspektyvas lėlių ir objektų teatrui.

Šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorijos „SurReality Check“ ekspertų komisijos, kurią sudarė tiek „Lėlės“ teatro kūrybiniai darbuotojai, tiek nepriklausomi meno ir mokslo pasaulio atstovai, vertinimu vienareikšmiškai buvo pasiūlyta toliau plėtoti bei įtraukti į „Lėlės“ teatro repertuarą „Lizdo“ kūrybinės komandos eskizą, išsiskyrusį intuityvia teatrinės tikrovės pagava, originalumu, estetine branda, žaisme bei jautrumu lėlių ir objektų teatro raiškai.

„Lėlės“ teatro kūrybinio personalo skyriaus vadovės Justinos Jukonytės nuomone, tokia laboratorijos praktika teatre ateityje galėtų išaugti į lėlininkų mokyklą. Režisierius ir „Lėlės“ teatro edukacinių programų koordinatorius Rimantas Driežis, svarstydamas apie laboratorijos ateitį teigia: „šią laboratoriją įsivaizduoju veikiančią palėpėje, kaip viską priimančią erdvę, ištisus metus“. Taip pat R. Driežis mano, kad laboratorijos praktika ieškojimų ir atradimų  prasme naudinga ne tik laboratorijos projekte dalyvavusiems jauniems nepriklausomiems kūrėjams, bet ir „Lėlės“ teatro kolektyvui.

Tiek teatro vadovas Vilmantas Juškėnas, tiek laboratorijos koordinatorius Žilvinas Vingelis pritarė diskusijos metu ne kartą išreikštai nuomonei, kad tokie teatriniai eksperimentai naudingi norint griauti nusistovėjusius stereotipus apie lėlių ir objektų teatrą, ieškant naujų meninių raiškos formų bei skatinant jaunosios kartos kūrėjų meninę saviraišką vizualinio teatro srityje. Ir projekto organizatoriai, ir dalyviai sutarė, kad šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorija „SurReality Check“ buvo tarsi šviežias oro gūsis, skatinantis tęsti ir toliau plėtoti tokio pobūdžio meninius eksperimentus bei siurrealistinės tikrovės tyrimus „Lėlės“ teatre.

Eskizas  „V.ok!“ Nuotr. aut. I. Precas Eskizas  „Waste“ Nuotr. aut. I. Precas
Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.