Naujienos

Pasaulyje garsaus lėlininko Ušinsko gimtinė švenčia lėlių teatro dieną ir planuoja menininko įamžinimą

09 05 2023


Pakruojyje minima Lietuvos lėlių teatro diena / LRT stop kadras

Ainė Mizgirdė, LRT naujienų tarnyba, lrt.lt

Į marionečių meistro S. Ušinsko gimtinę Pakruojį šalies lėlininkai renkasi dešimtą kartą. Čia minimas profesionalių teatrų gimtadienis, kurio tradicija siejama su 1936-ųjų gegužės 6 dieną S. Ušinsko Kaune įkurtu marionečių teatru.

„Visas sritis, kurios šiandien plėtojasi lėlių teatrų aplinkoje – tarptautinis bendradarbiavimas, teorinė leidyba, – jo dėka mes turime. Pirmąjį lietuvių kalba lėlių teatrui skirta vadovėlį „Lėlių ir kaukių teatras“ – tai čia Ušinsko dėka. Jis pradėjo su užsienio kolegomis bendradarbiaut, galų gale scenografija Brodvėjaus teatram Amerikoje“, – S. Ušinsko pasiekimus vardija lėlininkas, režisierius Rimantas Driežis.

Pakruojyje pristatytas interaktyvus Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos leidinys, kuriame atgyja S. Ušinsko marionečių pokalbiai su lėlininku. Į regioną atvežta paroda, atspindinti Kauno lėlių teatro istoriją. Čia pristatomos įvairių rūšių lėlės – lazdelinės, stalo, pirštininės, marionetės ir paties kurtos unikalios.

Vietos gyventojai supažindinti ir su lėlininkystės amatu. Teatrų atstovai sako, kad laikui bėgant jis keičiasi. Jau dešimtmetį kuriami lėlių spektakliai suaugusiesiems, scenoje prabyla ne tik lėlės, bet ir objektai.

„Mes susiduriame su daug vaikų, ateina, mato, patys važiuojame. Jo buvimas yra svarbus labai. Bet viskas persimaino į finansavimą. Gal šiek tiek to dėmesio trūksta mūsų šiandieniam Lietuvos lėlių teatrui. Ypatingai regionuose“, – tikina Alytaus lėlių teatro „Aitvaras“ vadovė Loreta Skruibienė.

Per šalies lėlių teatrų šventę diskutuota ir apie lėlininkystės pradininko S. Ušinsko atminimo įamžinimą. Pakruojyje jo vardu pavadinta gatvė, įrengtas nedidelis muziejus. Ruošiamasi rengti festivalius, kurti skulptūrų parką.

„Viena iš tokių iniciatyvų yra Ušinsko festivalis, [kuris vyktų visus metus], nuo kūrybos, nuo dailės, nuo lėlių teatro, nuo vitražų, kad visa tai apjungtų tiesiog renginių ciklas. Po to yra infrastruktūriniai dalykai. Skulptūros būtent įamžint patį kelią. Tai nuo Pakruojo centro iki Akmenlėių dvaro, iki Petrašiūnų iki dolomito skaldos gamyklų, kur jis augo. Tai ten atsiras parkas, skulptūrų parkas“, – pasakoja Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

S. Ušinskas praėjusio amžiaus viduryje meno pasaulyje išgarsėjo kaip vitražistas, scenografas, lėlininkas, marionečių teatro įkūrėjas. Jo kurtas unikalias lėles Jungtinių Amerikos Valstijų patentų biuras pripažino, kaip vienkartinį išradimą. Marionečių konstrukcijų brėžiniai ir 1938 metais sukurtas garsinis filmas „Storulio sapnas“ įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

Publikaciją ir video reportažą rasite: lrt.lt