Naujienos

Pirmasis virtualus lėlių teatro turas Lietuvoje: įspūdingi istorijos klodai Oginskių rūmų rūsyje

20 01 2022


Gyvasis lėlių muziejus. G. Akelio nuotr.

Vilniaus teatras „Lėlė“ pristato pirmąjį virtualų lėlių teatro turą Lietuvoje: nesvarbu, kur begyventumėte, koks paros metas bebūtų, net iš šią akimirką galite atsidurti įspūdingus istorijos klodus slepiančiame Oginskių rūmų rūsyje, kuriame ir įsikūręs Vilniaus teatro „Lėlė“ Gyvasis lėlių muziejus.

Virtualiame muziejuje sau naujus namus atrado kadaise scenoje vaidinusios lėlės, kaukės, čia eksponuojami scenografijos elementai, „Lėlės“ teatro meistrų sukurti „namų“ teatro pavyzdžiai, taip pat vos kelis kartus spustelėję kompiuterio pelės mygtuką, galite išvysti archyvines ištraukas iš legendinių „Lėlės“ teatro spektaklių.

Profesionalaus fotografo Giedriaus Akelio sukurtas virtualus Gyvojo lėlių muziejaus turas, skendintis spalvingame apšvietime, atskleis pirmojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės lėlininko kelionės įdomybes, čia sužinosite, kuo lėlių teatro istorijai svarbi Stasio Ušinsko asmenybė, kas yra Šėpa, Bunraku, kuo skiriasi gapitinė lėlė nuo lazdelinės, taip pat išsiaiškinsite marionečių, popieriaus ir šešėlių teatro įdomybes, o taip pat – koks kinas egzistavo, kai kino dar nebuvo.

Virtualioje ekspozicijoje galėsite jaustis kaip namie: vaikštinėti, dairytis, kur patinka, savarankiškai keisti apšvietimą, o svarbiausia – peržiūrėti videomedžiagą, kurioje atgyja lėlės, vaidinusios publikai tokiuose „Lėlės“ teatro spektakliuose kaip „Spragtukas“, „Meteo“, „Baisiai graži pasaka“ ar „Kryptis“.

Gyvasis lėlių muziejus pirmą kartą lankytojus pasveikino 2006 m. gegužės 6 d., minint Lietuvos profesionalaus teatro 70-metį (ekspozicijos autoriai – R. Driežis ir A. Bagočiūnaitė Paukštienė), 2020 m. režisierius, lėlių teatro istorijos žinovas Rimas Driežis ekspoziciją atnaujino ir pritaikė lėlių teatro pažintinei programai. Gyvų ekskursijų-edukacijų į muziejų metu, R. Driežis visus smalsius teatro lankytojus intriguoja nekasdieniais pasakojimais apie lėlių teatrą, atskleidžia tai, ko publika, žiūrėdama spektaklį, nepastebi, kokie mechanizmai judina lėles, kaip jos atgyja ir „gyvena“.

Apie virtualų lėlių teatro turą R. Driežis atsiliepia taip: „Man labiausiai patiko tie virtualūs turai, kurie nieko per daug neatskleidė, tik suintrigavo, pažadino norą ateiti gyvai. Virtualumas man – kaip iškreipta „anapusybė“. O štai atėjus į muziejų galima detaliau susipažinti, kaip tai padaryta, sukonstruota ir įsitikinti, kad viską galima pasidaryti savomis rankomis, jeigu tik kiltų ūpas. Virtualiame ture to nepamatysi. Kita vertus, šio turo stiprybė, ko nepamatysi ekspozicijoje, tai nufilmuotų spektaklių ištraukos: kaip edukacijai taikomi pavyzdžiai gyvena profesionalioj scenoj ir pristato profesionalų lėlininkų meną. Tad geriau į Gyvąjį lėlių muziejų ateiti savomis kojomis, nes ši ekspozicija nėra amžina, o virtualumas ir realumas negali pavaduoti vienas kito.“

Vilniaus teatras „Lėlė“, kartu su R. Driežiu, lankytojų į Gyvojo lėlių muziejaus ekskursijas laukia Vasario 15 ir 17 bei Kovo 22 ir 24 dienomis, o į virtualų Gyvojo lėlių muziejaus turą užsukite jau dabar. Maloniai kviečiame!

Nuoroda į virtualų Gyvojo lėlių muziejaus turą: čia.

Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.