Naujienos

Lėlių animacijos pradininkui Starevičiui skirtoje parodoje – išskirtiniai ir žymiausi jo darbai

27 11 2021


LRT stop kadras

Autorius: Inesa Rinkevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

Vilniuje, Dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“, atidaryta paroda lėlių animacijos pradininkui Vladislovui Starevičiui. Čia pristatomas V. Starievičiaus kūrybos periodas Kaune ir Maskvoje. Šiuose miestuose sukurti pirmieji jo darbai, pelnę pasaulinį pripažinimą.

„Laumžirgis ir skruzdėlė“, sukurtas 1912 metais, – vienas pirmųjų V. Starevičiaus lėlinės animacijos filmų. Šio žanro pradininkas prieš beveik 140 metų gimė lenkakalbių šeimoje Maskvoje. Mirus mamai, augo pas senelius Kaune, kur prabėgo jo vaikystė ir jaunystė.

„Jis buvo labai keistas vaikas, daug laiko praleido prie Nemuno, ieškodamas vabzdžių, vabalų. Pavyzdžiui, surinko didelę, drugelių kolekciją. Vėliau visa tai jam buvo įkvėpimo šaltinis“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja parodos kuratorius Krzysztofas Stanislawskis.

Torunės šiuolaikinio meno centro surengtoje parodoje siekta atskleisti pirmąjį V. Starevičiaus kūrybos periodą, kuriam svarbūs miestai ir buvo Maskva, Kaunas, jo kraštotyros muziejus, kur V. Starevičių fotografu pakvietė dirbti bičiulis, muziejaus vadovas Tadas Daugirdas.

„T. Daugirdas taip pat buvo archeologas ir jam reikėjo ko nors, kas tai dokumentuotų. Šiek tiek juokinga, bet taip ir prasidėjo V. Starevičiaus kūrybos kelias. Vieną dieną kalbėdamiesi su T. Daugirdu jie taip pat nusprendė: kurkime filmus“, – sako parodos kuratorius.

Pirmieji V. Starevičiaus filmai buvo dokumentiniai, tačiau jie neišlikę. Apskritai, beveik iš 100 sukurtų filmų šiandien informacijos turima vos apie 40. Kaune V. Starevičius sukūrė ir pirmuosius animacinius filmus. Juos kūrė vienas, darbo užkulisių neatskleisdavo.

„Ilgą laiką žiūrovai manė, kad nufilmuoti tikri dresuoti vabalai. Iš tiesų V. Starevičius dirbo su vabzdžių modeliais, kad sukurtų judesį, naudojo labai mažas vielutes. Ir tai buvo taip realistiška, kad kino kritikai Didžiojoje Britanijoje sakė: „jis su tikrais vabzdžiais dirba kaip su aktoriais". Tikra kvailystė, nes tai neįmanoma. Jis sukūrė specialią techniką“, – tikina parodos kuratorius.

Elniaragių kova“, sukurtas 1910-aisiais, laikomas pirmuoju lėlinės animacijos filmu pasaulyje. Visuotinio pripažinimo sulaukė maždaug tuo pat metu Kaune sukurta „Gražioji Lukanida“.

„Žinome, kad šio filmo kopija yra Maskvos archyvuose, bet niekas negali jo išsinuomoti, labai sudėtinga dėl autoriaus teisių. Kai V. Starevičius 1919 metais iš Rusijos pabėgo į Prancūziją, tai buvo labai dramatiška ir bolševikai pavogė viską: filmus, jų kopijas“, – teigia K. Stanislawskis.

Nors po to didžiąją savo gyvenimo dalį V. Starevičius praleido ir kūrė Prancūzijoje, parodos kuratoriaus teigimu, būtent pirmuoju kūrybos periodu sukurti filmai – itin svarbūs.

Publikuota: https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1551820/leliu-animacijos-pradininko-pasaulyje-stareviciaus-parodoje-isskirtiniai-ir-zymiausi-jo-darbai