Naujienos

Lėlių tradicijos Čekijoje

29 09 2021


Lėlių tradicijos Čekijoje / Shutterstock nuotr.

Lrt.lt publikacija

Marionetės, lėlės ir lėlių teatras turi senas tradicijas Čekijoje. Šalyje yra devyni profesionalūs lėlių teatrai ir šimtai saviveiklinių teatrų. Prieš keletą metų ši čekų tradicija buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Vasarą galima susitikti su lėlininkais miestų ir pilių šventėse, o rudens ir žiemos mėnesiai yra puiki proga aplankyti lėlių muziejus ir teatro spektaklius, rašoma Čekijos turizmo agentūros pranešime žiniasklaidai.

Lėlių muziejus Chrudime

Didžiausią lėlių kolekciją Čekijoje galima pamatyti istoriniame Chrudimo miestelyje, Rytų Čekijoje, kur įsikūręs Lėlių kultūros muziejus. Nuolatinėje parodoje „Magiškasis lėlių pasaulis“ pristatomos praeitų šimtmečių čekų lėlininkų lėlės, vodevilių lėlės ir žymiausių čekų menininkų, tokių kaip Jiří Trnka, sukurtos lėlės. Tarptautinėje ekspozicijos dalyje rodomos šešėlių teatro lėlės iš Indonezijos, lėlės iš Indijos, Japonijos, Kinijos ar Mianmaro, taip pat Vietnamo vandens teatro lėlės. Verta užsukti į lėlių žaidimų kambarį ir pamatyti, kaip veikia lėlių teatras.

Čekų lėlių ir cirko muziejus Prachaticėse

Prachaticėse, Pietų Čekijoje, Prahos nacionalinis muziejus atidarė savo filialą - Čekijos lėlių ir cirko muziejų. Lėlėms skirta parodos dalis pasakoja lėlininkų istoriją nuo seniausių laikų iki šiandieninių profesionalių lėlių teatrų. Be populiariausių personažų (pav. velnių, juokdarių, princesių, drakonų), lankytojai gali pamatyti unikalių lėlių, sukurtų 19 amžiaus menininkų, kolekciją. Cirkui skirtoje dalyje pristatoma istorinė magų ir cirko artistų įranga, taip pat keistos 19 a. mugių atrakcijos, pavyzdžiui, vaškinės istorinių asmenybių galvos ir judančia undinė.

Lėlės Pilzene

Pasaulyje Pilzenas garsėja ne tik alumi ir mechanine inžinerija, bet ir lėlėmis. Čia gimė du svarbūs lėlių kūrėjai – Josefas Skupa, Spejbl ir Hurvínek marionečių tėvas, žinomas daugiausia Vidurio Europoje, ir Jiří Trnka, visame pasaulyje žinomas iliustratorius, grafikos dizaineris, animatorius ir lėlių kūrėjas. Apie menininkus ir jų kūrybą galite sužinoti daugiau Pilzeno centre esančiame Lėlių muziejuje. Paroda yra interaktyvi, lėlių mašinose lankytojai gali suvaidinti keletą trumpų spektaklių. Čia taip pat pamatysite lėlių iš Pilzeno teatro. Verta aplankyti ir nedidelę muziejaus kavinę su žaidimų aikštele ir žaidimų sale, kur vaikai gali žaisti su lėlėmis.

Kur eiti į lėlių teatrą?

Nors dauguma lėlių spektaklių teatruose vyksta čekų kalba, vaikams tai vis tiek gali būti nepamirštamas nuotykis. Siūlome išbandyti „Říše loutek“ teatrą Prahos senamiestyje, „Spejbl a Hurvínek“ teatrą Prahoje arba Ostravos lėlių teatrą. Prahos teatro „Říše loutek“ repertuare yra du spektaklai, lėlių operos „Don Džiovanni“ ir „Stebuklinga fleita“, tinkantys visiems, nepriklausomai nuo kalbos.