Naujienos

2024-ieji Klaipėdos lėlių teatre

01 02 2024


Asociatyvi il. Akimirka iš spektaklio „Tunelis“, režisierius Miha Golob (Klaipėdos lėlių teatras). Dainiaus Putino nuotr.

Vieni laukiamiausių Klaipėdos lėlių teatro įvykių yra premjeros. Pirmoji jų vyks jau kovą - lėlių (šešėlių) ir šokio monospektaklis suaugusiesiems „La Lobos sapnai“. Gintarės Radvilavičiūtės ir Dovilės Binkauskaitės kuriamas spektaklis - tai bendras Klaipėdos lėlių teatro ir Šeiko šokio teatro projektas. Spektaklio kūrėjai sieks gilintis į moters tapatybę, kelti klausimus apie tai, kokius socialinius virsmus ji išgyvena šiais laikais. Spektaklyje bus ieškoma susitikimo su moteriška prigimtimi, o tokiu būdu bus bandoma atrasti ir žmogišką bei jautrų santykį su Kitu, su nykstančia gamta, bei kalbėti apie būdus, kaip galime prisitaikyti prie kintančios aplinkos. Tam bus pasitelkta šveicarų psichologo Carlo Gustavo Jungo suformuluota „šešėlio“ sąvoka. Kiekviena substancija turi savo šešėlį. Psichika taip pat turi savo Šešėlį, kitaip tariant - savo tamsiąją pusę. Šešėlis yra ta mūsų dalis, kurios mes nepripažįstame kaip savo, su kuria mes nesitapatiname ir kurios neplėtojame. Mūsų šešėlis - tai slopinami, nepriimtini mūsų prigimties aspektai, kuriuos mes neigiame. Tad kaip išlaisvinti moterį nuo jos šešėlių (slopinamų esaties aspektų) ir įgalinti jos tapatybę?

Kita premjera numatoma šių metų rudenį - tai bus dar vienas gražaus bendradarbiavimo pavyzdys. Klaipėdos lėlių teatras nenutraukia ryšių su Prancūzija: šiais metais, dalyvaudamas Prancūzijos kultūros sezone, teatras pristatys spektaklį, kurį teatro menininkai kurs bendradarbiaudami su prancūzų teatro trupe „LʼEtendue“. Trupei vadovauja žymus lėlininkas ir teatro režisierius bei aktorius Renaud Herbinas. Spektaklyje „Pakilti iš pelenų“ (darbinis pavadinimas), atsispyrus nuo svarbių Klaipėdos miesto ir Lietuvos istorijos įvykių, bus pasakojama apie tai, kaip po skaudžių griūties etapų žmogus atranda stiprybės kurti gyvenimą iš naujo, irtis į priekį, į šviesą. Spektaklyje bus naudojamos marionetės - labai sena ir tradicinė lėlių teatro forma, spektaklyje atgimsianti šiuolaikiškai. Lėlės ir aktoriaus kūno santykį savo kūryboje nagrinėjantis menininkas R. Herbinas šiuo spektakliu sieks pratęsti savo meninę viziją, grindžiamą lėlės galia ir jos simboline dimensija. Apmąstydami šiuolaikinio pasaulio klausimus, spektaklio kūrėjai pasitelks vizualiąją ir poetinę kalbą, kurią sustiprins istorinė medžiaga, autentiškos žmonių patirtys (dokumentai ir interviu). Kūrėjų sau keliamas iššūkis - parodyti, kad skirtingų kultūrų kryžkelėse poetinė kalba yra galinga priemonė. Spektaklio lietuviškoji premjera numatyta rugsėjo 27 ir 28 d. Klaipėdoje, o spalio 10-20 d. vyks Le Mouffetard teatre Paryžiuje ir lapkričio 6-8 d. - TJP, Centre Dramatique National teatre Strasbūre.

Marionetėms dėmesys bus skiriamas ir Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre - šių metų rudenį ir vėl bus ruošiamasi interaktyviai parodai. Bendradarbiaujant su lėlių teatru ir muziejumi „KOLK 17“ bei marionečių meistre Alice Therese Gottschalk, iš kurios amato paslapčių Klaipėdos lėlių teatras jau mokėsi kurdamas marionečių spektaklį „Karvė yra meilė“, bus paruošta interaktyvi marionečių paroda. Dalį ekspozicijos sudarys jau sukurti darbai iš Lietuvos ir Vokietijos, kita dalis - bus sukurta būtent šiai parodai. Parodos tikslas - žmonėms pristatyti šiandien Lietuvoje retą marionečių teatrą, supažindinti su jo veikimo subtilybėmis. Šiuo metu Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre vis dar veikia Vlado Suncovo kinetinių skulptūrų paroda „Kaip šoka lapai?“. Parodoje dalyviai gali ne tik išvysti V. Suncovo sukurtų augalų-robotų choreografinius pasirodymus, tačiau ir turi galimybę pasigaminti savo pačių kinetinę skulptūrą. Norint aplankyti parodą, būtina išankstinė rezervacija. Parodoje laukiamos ir organizuotos vaikų grupės.

Dar vienas svarbus įvykis ne tik Klaipėdos lėlių teatrui, bet ir visai lėlininkų bendruomenei - 2024 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete bus renkamas lėlininkų (lėlių ir objektų teatro režisierių, aktorių, lėlių kūrėjų) kursas. Klaipėdos lėlių teatras prisidėjo kurdamas studijų programą, daugelis Klaipėdos lėlių teatro kūrėjų dalysis savo patirtimi ir žiniomis su studentais. „Dažnai lėlininkai yra ir lėlių gamybos meistrai arba bent šiek tiek prisilietę prie lėlių gamybos paslapčių. Lėlių ir objektų teatre pagrindinis vaidmuo atitenka ne gyvam aktoriui, bet sugyvintam daiktui - lėlei, objektui, jų sąveikai su šviesa ir scenografija, kitomis materijomis bei judesiu. Šis bendras judėjimas erdvėje ir sukuria lėlių ir objektų teatro paslaptį - kai negyva virsta gyvu. Visa ši paslaptis greitai išsisklaidytų, jeigu jos nekurtų lėlininkai, mylintys šią specifinę meno kryptį, išmanantys lėlininkystės amatą, lėlės judėjimo principus, jeigu jie nebūtų jautrūs pasaulio stebėtojai. Studijų programa orientuota į lėlininko daugiasluoksniškumą - lėlininkas yra ir dailininkas, ir lėlių kūrėjas, ir aktorius. Studijose numatytos tokios disciplinos: dailė (piešimas ir skulptūra), scenografija, lėlių teatro dramaturgijos kūrimo specifika, balso, judesio ir dainavimo studija. Studentai gilinsis į šiuolaikinės architektūros dizainą, mechaninės inžinerijos elementus, lėlių teatro istoriją, šiuolaikinio lėlių teatro kontekstą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, - dalijasi režisierė Karolina Jurkštaitė.

Šiais metais Klaipėdos lėlių teatras iškėlė sau uždavinį ne tik kurti naujus spektaklius, bet ir aktyviai rodyti ir dalytis su miesto gyventojais tuo, ką jau yra sukūręs. Tai neatsiejama nuo noro prisidėti prie miesto kultūrinio gyvenimo, pristatyti savo kūrybinę pasaulėžiūrą ir skatinti žiūrovus įsitraukti, tyrinėti, diskutuoti. Teatro direktorė Aušra Juknevičienė teigia: „Šiais metais Klaipėdos lėlių teatras aktyviai sieks savo veiklos sklaidos: spektakliai ir teatrinės edukacijos bus rodomi švietimo įstaigose, bendradarbiaujama su mokytojais, bus vykdoma aktyvesnė veikla „Kultūros paso“ programoje. Siekiame būti matomi ir išgirsti klaipėdiečių, Klaipėdos miesto svečių, užsienio partnerių. Jau metų pradžioje pastebėjome aktyvesnį susidomėjimą mūsų teatro veiklomis, švietimo organizacijų auklėtiniai Klaipėdos lėlių teatre lankosi ir darbo dienomis - organizuojame spektaklius ne tik savaitgaliais. Labai džiaugiamės, kad atsiranda aktyvių mokytojų, kurie į ugdymo procesą žiūri ir kaip į patyriminę veiklą. Tokių mokytojų vis daugiau, bendradarbiavimas tampa prasmingesnis - tik susijungus kultūrai ir švietimui atsiranda sinergija ir su vaiko ugdymu susiję tikslai pasiekiami daug greičiau.“

2024-ieji Klaipėdos lėlių teatre žada įkvėpimą, atradimus ir aktyvų dialogą su žiūrovais. Teatras siekia ne tik įprasminti savo pačių kūrybinį užsidegimą, bet ir sukurti aplinką, kurioje kiekvienas miesto gyventojas galėtų atrasti šios subtilios ir rafinuotos teatro rūšies grožį. Nauji metai - tai ne tik atskaitos taškas teatro istorijoje, bet ir kvietimas kartu dalijantis kultūra kurti prasmingus ryšius. Tad kurkime.

Klaipėdos lėlių teatro informacija