Naujienos

VILNIAUS TEATRAS „LĖLĖ“ PRADEDA 66-Ą SEZONĄ

21 08 2023


Vilniaus teatras „Lėlė“

Rugpjūčio 26, 27 d., po trumpų vasaros atostogų, Vilniaus teatras „Lėlė“ vėl atveria duris savo žiūrovams. Paskutinį vasaros savaitgalį teatras kviečia į skirtingo amžiaus vaikams skirtus, žiūrovų pamėgtus spektaklius: „Apie pasaulį“ (rež. Justina Jukonytė), „Pasaka apie vėžliuką“ (rež. Algirdas Mikutis) bei „Mįslės“ (rež. Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė). O rugsėjo 2, 3 d. bus galima pamatyti patį naujausią „Lėlės“ spektaklį „Karlsonas“ (rež. Ainis Storpirštis).  Be to, jei dar nespėjote aplankyti VVJ meno galerijoje vasarą atidarytos parodos „Velta. Kalta. Drožinėta“, supažindinančios su „Lėlės“ teatro pasauliu bei jo istorija, suskubkite – ji veiks  iki rugsėjo 10 d.

Pasak teatro vadovo Vilmanto Juškėno: „Laukia labai intensyvus sezonas, nauji kūrybiniai ir tęstiniai Teatro atnaujinimo, tarptautinio bendradarbiavimo darbai. Po pandemijos ir užtrukusio Didžiosios salės remonto, kuomet tegalėjome matyti šviesą tunelio gale, jau pradedame patogiau jaustis, įsivažiuoti ir grįžti į normalų veiklos ritmą, kartu žengiam ir į naują Teatro techninių sąlygų kokybę. Šiais metais lauksime žiūrovų su naujais spektakliais, pagaliau pilnai veikiančiu repertuaru, jaunuosius kūrėjus integruojančia laboratorija, parodomis, Vilniaus ir teatro gimtadienių minėjimu bei, kaip ir visuomet, gausiomis gastrolėmis,  aplankant Lietuvos regionų publiką.“

Pirmoji šio sezono „Lėlės“ premjera Didžiojoje salėje – Paulios Tamolės režisuotas lėlių spektaklis vyresnio amžiaus vaikams – „Mano Vilnius mano“, pagal to paties pavadinimo Justino Žilinsko knygą (rašytojas taip pat ir knygos adaptacijos teatrui autorius). Ji bus pristatyta spalio mėnesį, pažymint 65-ąjį „Lėlės“ ir 700-ąjį Vilniaus miesto gimtadienius. Tai istorija apie du vaikus, užėjusius į apleistą Vilniaus namą, – jame ir prasideda paslaptinga kelionė nuo pat Gedimino sapno iki šių dienų. Pasak P. Tamolės: „Tai kelionė per svarbiausius įvykius, suformavusius mūsų miestą tokį, kokį mes jį matome šiandien. Vaikai apsilankys pas karalienę Boną, pabuvos Vilniuje maro metu, stebės Vilniaus universiteto atsiradimą ir, daug niūresnį įvykį – Vilniaus getą... Justino knyga, pagal kurią stotome spektaklį, labai ilga, tad viena sunkiausių užduočių buvo atsirinkti pačius subtiliausius ir svarbiausius įvykius.“ Spektaklio dailininkė – Giedrė Brazytė, kompozitorius – Tadas Dešukas, choreografas – Eugenijus Slavinskas, vaidins – „Lėlės“ teatro aktoriai.

Iki Naujų metų taip pat Didžiojoje salėje numatoma pristatyti šiuolaikinę Aleksandro Diuma „Trijų muškietininkų“ interpretaciją, skirtą vyresnio amžiaus vaikams. Chrestomatinis „Trijų muškietininkų“ šūkis „Vienas už visus, visi už vieną!“ šių dienų realybės grimasoms aktualus kaip niekada, tačiau tiesmukiškai perteikti stereotipų gausa pasižymintį klasikinį Diuma kūrinį neplanuojama... Spektaklio kūrybinį branduolį sudarys žinomų Lenkijos kūrėjų komanda, „Lėlės“ teatro žiūrovams jau pažįstama iš spektaklio „Kavos malūnėlis“: adaptacijos autorė Malgorzata Sikorska-Miszcuk, režisierė Ewa Piotrowska, dailininkas Michal Dracz, kompozitorius Wojciech Blazejczyk.

„Lėlėje“ ir toliau, integruojant jaunuosius menininkus, vyks šiuolaikinio lėlių ir objektų teatro laboratorija „Surreality check“, šiais metais nagrinėjanti tabu temą. Po stiprios edukacinės dalies, vykusios pavasarį, šį rudenį bus vystomi ir pristatyti du komisijos atrinkti laboratorijos dalyvių eskizai: viename – sekso edukacija paaugliams, kitame – Androgeno mito ir non-binary žmonių temos. Pasak laboratorijos kuratoriaus Žilvino Vingelio: „Sulaukus eskizų paraiškų pasimatė edukacinės dalies nauda: šį kartą dauguma jų buvo pateiktos su pilnais eskizais, gamybos planu ir netgi lėliniais sprendimais (pastarųjų dažniausiai būdavo mėginama išvengti). Panašu, kad stiprus edukacinis etapas dalyvius paskatino pamąstyti apie skirtingus teatro komponentus, o vėliau ir juos vystyti, be to, per tą laiką susiformavo ir stipresnės kūrybinės kokmandos...“

Po Naujų metų teatre prasidės dar dviejų naujų spektaklių kūrimo darbai. Režisierė Olga Lapina, kartu su dailininke Julija Skuratova Mažojoje teatro salėje statys lėlių ir objektų spektaklį vaikams „Nuomojamas butas“, pagal Lėjos Goldberg to paties pavadinimo eiliuotą pasaką. Pagrindinė šios poemos tema – tolerancija, mokėjimas taikiai sugyventi, suprasti vienas kitą, kad ir kiek būtume skirtingi. Tuo tarpu Didžioje teatro salėje  darbus pradės jaunosios kartos režisierė Milda Mičiulytė, kuri statys lėlių ir objektų spektaklį pagal Johnatano Swifto knygą „Guliverio kelionės“ (dramaturgė, adaptacijos autorė – Daiva Čepauskaitė). Taip pat, po ilgos pertraukos į Didžiąją sceną bus sugrąžinti spektakliai „Pinokis“, „O Viešpatie, Lietuva!“ bei „Tiktaktika“.

Šį sezoną toliau tęsiamas investicijų projektas, skirtas technologijų įrangos modernizacijai. Jau įgyvendinti technologinių komunikacijų, scenos apšvietimo atnaujinimo darbai; šiais metais įveikta didžioji dalis scenos bei salės garso įrangos atnaujinimo darbų ir ruošiamasi paskutiniam multimedijos įrangos atnaujinimo etapui. Taip pat bus pradėti organizavimo darbai dėl 2024 m. rudenį numatomos tarptautinės Baltijos šalių vizualinio teatro vitrinos, bendradarbiaujant su Talino valstybiniu jaunimo teatru (Noorsooteater) ir Rygos valstybiniu lėlių teatru.

Kaip ir kiekvienais metais, „Lėlė“ daug keliaus po Lietuvos regionus. Dar iki Naujų metų su teatro spektakliais ketinama apsilankyti Radviliškyje, Panevėžyje, Elektrėnuose, Anykščiuose, Varėnoje, Švenčionėliuose, Biržuose, Molėtuose ir Klaipėdoje. O su pastatymais „Kavos malūnėlis“ bei „Apie pasaulį“ planuojama pasirodyti Lenkijos publikai.

Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.